Para Kazanmak Öğrenilebilir Mi?

Para Kazanmak Öğrenilebilir mi?

En son söyleyeceğimi en baştan açıkça yazayım: Para kazanmak öğrenilebilir, tarif edilebilir ve reçetesi çıkarılabilir.

Para kazanmak sanat değil bilimdir.

Sanatın bir dalı için eğer yeteneğiniz yok ise ilerlemeniz mümkün olmaz. Çok okusanız, pratik yapsanız, kurslara gitseniz de ilerleme potansiyeliniz bir noktaya kadardır. Para kazanmayı kilo vermeye veya spor yapmaya benzetiyorum. İkisi de araştırılabilir, öğrenilebilir, tarif edilebilir, reçetesi çıkartılabilir ama lütfen dikkat sonuç almak bireye bağlıdır. Örnek vermek gerekirse vücut tipi olarak çok benzer iki bireyin aynı diyetisyene gidip, aynı bilgileri aldığını düşünelim. Başarılı olacak olan bilgilere, tarife sadece sahip olan değil bu yolda çaba harcayıp, öğrendiği disipline uyan olur.

Söz konusu para kazanmak ise disiplin anahtar kelime. Sadece bilmek veya hareket geçmek yeterli değil, disiplinli şekilde doğru yönde hareket etmeye devam etmek başarı ile başarısızlık arasındaki farkı oluşturuyor.

Para kazanmayı öğrenmek tahmin edildiği kadar kolay değil. İnternette ücretsiz olarak sunulan bilgiler büyük çoğunlukla süslü safsatalardan oluşuyor. Ücretsiz olmanın getirdiği bedel maalesef çok pahalı oluyor. Ön plana çıkmak, daha çok izlenmek, okunmak için süslenen, parlatılan bilgiler orijinal ve doğru hallerinden çok uzaklaşabiliyor. Bu durumun en büyük sakıncası iyi niyetli, doğru ve bilgilerin en saf halini sunanların çok geride kalması. Sabırsız ve tüketim kültürüne sahip bireylerin hayatları boyunca doğru bilgilere ulaşması mümkün olmuyor. Ulaştıkları ve doğru olduğuna inandıkları bilgiler ise faydadan çok zarar sağlıyor.

Uzun lafın kısası, para kazanmak öğrenilebilir ama kimi dinlediğiniz ve kime güvendiğiniz çok önemli.

Paylaşmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

Çok sayıda mesaj aldığımızı hatırlatarak kısa ve net yazmanızı rica ederiz.